Art dc

Az art dco az art dcoratif francia kifejezs rvtse, az 1920-as, 30-as vek ptszeti s iparmvszeti irnyzata, melynek hatsai ugyanakkor a festszetben, a szobrszatban s a filmmvszetben is megmutatkoznak. Franciaorszgbl indult el vilghdt tjra, legnagyobb hatssal az Egyeslt llamokban volt, de egsz Eurpban, a Dl-afrikai Kztrsasgban s Knban is szerephez jutott.
Rapture ptszre egyrtelmen az art deco hatott, az elegns v, lendletes formk mg pusztulsban is pazar klst klcsnznek a vz alatti rltekhznak.
Eredete az art nouveau-hoz, a francia szecesszihoz vezethet vissza, de magba olvasztotta az avantgrd irnyzatok egy-egy jellegzetes elemt is: a konstruktivizmusbl mertette a geometriai stilizcit, a futurizmusbl a modern kor ltetst, a kubizmusbl pedig a festszeti alapokat. Tovbbi jelents hatsa volt az egyiptomi mvszetnek is, mikor 1922-ben felfedeztk Tutanhamon srjt.

A szecesszi organikus s hullmz, kgyz motvumaival ellenttben az art dco stlust egyenes vonalak, geometriai tervezs jellemzi. Az ipar fejldsnek ksznheten elviekben is htat fordtott eldjnek: az egyedi termkekrl a tmegtermels vvmnyaira helyezte a hangslyt. Mgsem dsztett minden lakst art dco lmpa vagy btor. A stlus a luxus s elegancia egyik kifejezje lett. A kor fiatalsgnak megfelelt s hamar meg is tetszett a mersz, leegyszerstett vonalvezets, az ers, tiszta sznvilg, a korszakban jnak szmt anyagok: j tvzetek, a fnyezett krm s a bakelit. A krmot s bakelitet is tkrfnyesre lehet csiszolni, az art dco jabb stluselemmel bvlt ezltal. Az art dco cscspontja az 1925-s prizsi vilgkillts volt, ettl kezdve rohamosan elterjedt a vilg minden tjn. (Magyarorszg a klpolitikai kapcsolatok miatt nem kpviseltette magt, de a stlus ide is eljutott.)
ptszet:
A modernista trekvsekkel prhuzamosan bontakozott ki, szmos technikai vvmnyt tvett, tbbek kztt az aclvzas ptkezs elvt. Ezzel a technolgival pltek a korszak reprezantatv pletei, a felhkarcolk, melyek kifejeztk a halads eszmnyt. Art dco hats mindenekeltt a dsztsekben mutatkozik meg. Jellegzetesen ilyen stlus a Los Angeles City Hall s a New York-i Chrysler Building, geometrikus elemek pedig az akkori vilg legmagasabb pletn, az Empire State Buildingen is elfordulnak.

Kpzmvszet:
Npszersge miatt az art dco jelleg kpzmvszetet sokig giccsnek tartottk. Ma mr antiknak minslnek, mvszettrtnszek s galrik foglalkoznak velk. Eszmei tartalmuk azonban nincsen.
Iparmvszet, formatervezs:
Az art dco stlust csaknem valamennyi ekkoriban kszlt berendezsi trgyon megtallni. Rdiktl, az els televzikszlkeken t az autkig s a legegyszerbb berendezsi trgyakig. (tkrk, szkek, asztalok, falirk stb.) Az ekkoriban kszlt filmek htterei jellegzetesen art dco berendezsek. A filmgyrak emblmi is art dco-sak (Warner Bros., Universal Pictures, 20th Century Fox).

Divat
A nk leszortottk mellket, az n. csruhk jttek divatba, melyek elfedtk termszetes idomaikat, a lbbl mindenesetre egyre tbbet engedtek megmutatni. Hajukat rvidre nyrtk (bubifrizura), kszereik, veik, cipik pedig ehhez illeszkedtek. A stlus fknt Greta Garbo hatsra terjedt el. A 30-as vekben, a gazdasgi vilgvlsg utn eltrbe trt az aszimmetria, a frizurk is valamivel hosszabbak lettek. A frfidivatban jelents vltozsok ugyanakkor nem trtntek, szabsmintk, arnyok tern (mig is) a 19. szzad vgn kialakult ltzkek s sszelltsok rvnyesek.
(Forrs: Wikipedia)
|